niedziela, 2 czerwca 2013


Zdrowe żywienie zwierząt



Kot to bezwzględny mięsożerca!
Kot, pomimo setek lat od czasów jego udomowienia, pozostał drapieżnikiem i bezwzględnym mięsożercą. Trzeba o tym zawsze pamiętać dobierając dietę, który ma służyć jego zdrowiu. Mięsożerność u kota wynika z niezmiennego , pomimo ewolucji, instynktu polowania oraz – co najważniejsze -z fizjologicznego przystosowania jego organizmu do mięsnej diety. Układ pokarmowy kota jest typowy dla drapieżnika. Kocie zęby są ostre i przystosowane do chwytania i rozrywania ofiary, osadzone w żuchwie, która porusza się jedynie ku dołowi, a nie na boki jak u roślinożerców. Radykalnie inna jest budowa żołądka – koty mają krótki przewód pokarmowy typowy dla mięsożercy. I wreszcie – co bardzo istotne – charakteryzuje je niska aktywność enzymów trawiących węglowodany oraz duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze obecne wyłącznie w mięsie (np. argininę, taurynę, niacynę).
Z czego powinna składać się zdrowa dieta kota?
Dieta kota powinna więc być wysoko mięsna i zawierać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a prawie całkowicie pozbawiona składników roślinnych, do trawienia których koci organizm nie jest przystosowany. Nadmiar ciężkostrawnych dla kota węglowodanów, których źródłem w karmach są najczęściej zboża i ryż, doprowadzić może w szybkim czasie do otyłości i jej niebezpiecznych dla zdrowia skutków.
Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?
Po pierwsze – mięso wysokiej jakości. Wybierając karmę należy zwracać uwagę nie tylko na procentową zawartość mięsa w składzie, ale także na jego pochodzenie i jakość. Szukamy karm, których skład na etykiecie nie zawiera takich określeń jak ” …i produkty pochodzenia mięsnego” , co w praktyce oznaczać może że do produkcji tej karmy użyto niespożywczych produktów ubocznych uboju – np. kopyt, wymion, krwi, głowizny itp. Wybierać powinniśmy karmy zawierające mięso o klasie przydatności do spożycia przez ludzi, pochodzące z hodowli, w których nie stosuje się antybiotyków i hormonów, a składniki pasz którymi żywią się zwierzęta hodowlane nie są przetwarzane genetycznie (GMO). Jeśli to możliwe, szukajmy mięsa pochodzącego z hodowli, w których nie stosuje się antybiotyków i hormonów – środków, które często wywołują u kotów alergie pokarmowe i skórne.
Po drugie – bez zbóż i bez alergenów. Najczęstszymi alergenami, które dotykają nasze zwierzęta jest uczulenie na kukurydzę, pszenicę i wszelkiego rodzaju gluteny. Tych składników powinno się bezwzględnie unikać w składzie kociej diety. Musimy pamiętać, że ciężkostrawne dla kota i obciążające jego układ trawienny składniki takie jak kukurydza i pszenica są dodatkowo zbożami o wysokim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że dieta zawierająca te zboża może, oprócz otyłości i alergii, powodować także cukrzycę. Wybierając kocią karmę nie kierujemy się wyglądem opakowania lub znajomością nazwy np. z reklam telewizyjnych. Pamiętajmy, by przed zakupem przeczytać skład karmy widniejący na etykiecie lub podany przy opisie produktu w sklepie internetowym: szukamy dobrego gatunkowo mięsa, unikamy w składzie ciężkostrawnych dla kota zbóż.


Karmy bytowe dla kotów i karmy uzupełniające.
Karmy dla kotów występują jako karmy suche (pod postacią granulek lub płatków) oraz mokre (w formie pasztetów i filetów w puszkach, tackach i saszetkach). Na rynku dostępne są dwa rodzaje karm mokrych dla kotów – karmy pełnowartościowe (tzw. karmy bytowe), zawierające dodatek wszystkich niezbędnych dla zdrowia kota witaminy i minerały oraz karmy uzupełniające, będące smaczną przekąską. Warto pamiętać o tym rozróżnieniu. Karmy uzupełniające występują zazwyczaj pod postacią lubianych przez koty filetów lub mięsnych kawałków, ale ze względu na niską zawartość niezbędnego dla zdrowia tłuszczu zwierzęcego oraz często brak dodatku niezbędnej dla kota palety witamin i minerałów, nie mogą stanowić podstawy diety, lecz jedynie jej uzupełnienie. Tak więc podstawą diety powinny być karmy pełnowartościowe, dodatkiem zaś karmy uzupełniające.
Woda i karma mokra – szczególnie ważna w żywieniu kotów.
Karmiąc kota wyłącznie karmami suchymi bezwzględnie pilnujmy, by codziennie wypijał on odpowiednią ilość wody – minimum 1 szklankę dziennie (250 ml). Brak dostatecznego codziennego nawodnienia organizmu jest bowiem niezwykle niebezpieczne dla kocich nerek i może doprowadzić do stanów zagrażających nawet jego życiu. Praktyka pokazuje, że koty żywione jedynie karmą suchą nie wypijają nawet minimalnie zalecanej dawki wody. Dlatego współczesna dietetyka żywieniowa kotów sugeruje, by do dziennej diety włączać obowiązkowo wysoko jakościowe karmy wilgotne. Podstawą diety powinna być więc pełnowartościowa karma mokra.
Nie przekarmiać!
Nawet najlepsze jakościowo karmy oczywiście powinny być podawane w odpowiednich ilościach. Nie przekarmiajmy naszych kotów! Stały dostęp do pełnej miski – to szczególnie niezdrowy obyczaj, który prowadzi szybko do otyłości i bardzo niebezpiecznych dla zdrowia kota jej skutków. Koty, zwłaszcza niewychodzące, o niskiej aktywności, powinny być karmione często (5 razy dziennie), ale mniejszymi porcjami. Koty kastrowane/sterylizowane powinny otrzymywać średnio o 20% mniej pokarmu niż otrzymywały przed zabiegiem kastracji. Zastosowanie się do tej zasady jest szczególnie ważne w okresie pierwszych dwóch miesięcy po wykonaniu zabiegu. To właśnie w tym okresie źle dostosowana ilościowo dieta jest przyczyną gwałtownej otyłości, z którą trudno sobie poradzić w okresie późniejszym. Pamiętajmy, by stosować się do zaleceń dawkowania sugerowanych przez producentów . Przekarmianie kotów to wyraz źle pojętej miłości do nich.
Potrawy szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia kota:
Surowe białko jaj, wędliny, surowa i wędzona ryba, gotowane kości drobiowe, psia karma, mleko i nabiał, czosnek, cebula, por, szczypiorek, winogrona i rodzynki, liście i łodygi kartofli, pomidorów i rabarbaru, grzyby, czekolada, słodycze, rabarbar, pieczywo, kawa, herbata, alkohol, spleśniałe i zepsute jedzenie.

Brak komentarzy: