wtorek, 26 marca 2013

Koń W Sztuce

ZEBRA Z KLASĄ
Tytuł oryginalny: „Racing Stripes”
Reżyseria: Frederik Du Chau
Scenariusz: Kirk De Micco, Michael Samonek, David Schmidt, Frederik Du Chau


Jest ciemna burzowa noc. Ekipa cyrku w pośpiechu ładuje wszystkie rzeczy i zwierzęta do samochodów. Odjeżdżają. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że zapomniano o jednym – o małej zebrze, która została w kartonowym pudełku przykrytym kocem...

Źrebak ma szczęście, przypadkiem znajduje go Nolan Walsh, znany niegdyś hodowca i trener koni wyścigowych. Razem ze swoją córką Channing postanawia zatrzymać małą zebrę – nadają jej imię Pasio. Źrebak dorasta na farmie w Kansas, położonej nieopodal toru wyścigowego dla koni. Pasio widząc na sąsiednich wybiegach konie sportowe, żyje w przekonaniu, że także jest koniem wyścigowym.

Kiedy dowiaduje się, że jest zebrą, przeżywa duży zawód. Jednak mimo kpin i wyśmiewania przez inne konie postanawia za wszelką cenę przełamać stereotyp i także biegać w wyścigach, a nawet je wygrywać. Z pomocą nastoletniej Channing oraz przyjaciół – kucyka Tadzika i kozy Frani oraz innych zwierząt ze stajni – marzenie staje się coraz bardziej realne.

Zebra z klasą to wzruszająca opowieść, pokazująca, że mimo przeciwności losu można spełnić swoje marzenia. Że ciężka praca i włożone w nią serce mogą nieraz znaczyć więcej niż talent. Czy małej zebrze uda się udowodnić wszystkim, że niesłusznie ją ocenili? Przekonajcie się sami.


Srebrny Rumak


Tytuł: „Srebrny rumak" / Silver Brumby, The (AKA Silver Stallion: King of the Wild Brumbies, The) (1993)
Produkcja: Australia
Gatunek: Familijny, Przygodowy
Reżyseria: John Tatoulis
Scenariusz: Elyne Mitchell
Nuzyka: Tassos Ioannides
Czas trwania: 93min


Nagrodzona przez krytyków w Australii, USA i Europie udana adaptacja powieści Elyne Mitchell, pod tym samym tytułem. Akcja rozpoczyna się podczas gwałtownej burzy, na położonej u podnóża gór farmie. Nastoletnia Indi (Ami Daemion) boi się piorunów i grzmotów. Aby ją uspokoić, matka opowiada jej legendę o dzikim rumaku Thowrze, który podobno kiedyś żył w okolicznych Górach Śnieżnych, nieopodal góry Kościuszki. Od samego początku wiadomo było, że wyrośnie na wspaniałego ogiera. Jego matką była urodziwa klacz Bell-Bell. Thowra już jako źrebię zachwycał unikalną kremową maścią, a jego grzywa i ogon w świetle księżyca wyglądały jak utkane ze srebra. Był pięknym i bardzo mądrym koniem. Jak większość koni żyjących na stepach Australii, Thowra bardzo kochał wolność... Zanim jednak Thowra stał się królem dzikich, kochających wolność rumaków, musiał przejść twardą szkołę życia. Pewnego dnia spotkał człowieka, który postanowił go schwytać i udomowić, jednak srebrny ogier ciągle mu się wymykał. Sami przekonajcie się, kto wyszedł zwycięsko z tego pojedynku...
Znakomita obsada i gra aktorska nie tylko ludzi, ale także głównego bohatera - Thowra, w połączeniu z przepięknymi australijskimi krajobrazami i cudowną muzyką sprawiają, że jest to idealny film familijny. Pokazuje, że czasem jednak warto postawić na swoim - nawet za wszelką cenę.

Hidalgo





Film oparty na prawdziwej historii. Akcja filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej w latach 90. XIX wieku. Frank T. Hopkins (Viggo Mortensen), doświadczony kurier słynnej poczty konnej Pony Express. dowiaduje się o niezwykłym wyścigu zwanym „Oceanem Ognia”, organizowanym w Arabii Saudyjskiej przez bogatego szejka.

Trzy tysiące mil – tyle wynosi długość prestiżowego rajdu konnego, który przez długie stulecia zarezerwowany był wyłącznie dla najszlachetniejszych koni czystej krwi arabskiej. Należy dodać, że trasa wyścigu biegnie przez pustynię. W drodze wyjątku zostaje nań zaproszony Frank, który skuszony wysoką nagrodą, postanawia wraz ze swym wiernym wierzchowcem – łaciatym mustangiem Hidalgo – wziąć w nim udział. Faworytem morderczego wyścigu jest chluba szejka – kary ogier Al Hattal. Wyścig ten dla najlepszego jeźdźca w historii Zachodu i jego mustanga Hidalgo jest sprawą nie tylko wygranej i honoru, ale także przeżycia...


Film nie jest jednak tylko opowieścią o morderczym wyścigu, jest także historią prawdziwej przyjaźni między człowiekiem a koniem. U głównych bohaterów, czyli Hopkinsa i jego konia Hidalgo, można zauważyć swoistą więź opartą na wzajemnym zaufaniu, lojalności i oddaniu.

Hopkins w czasie wyścigu będzie musiał zmierzyć się nie tylko z własnymi słabościami i upalnym słońcem, ale także z wieloma bezwzględnymi przeciwnikami, gotowymi zrobić wszystko, aby wygrać...

Film aż kipi nieprzerwaną akcja, heroizmem, niezwykłymi efektami specjalnymi i zapierającymi dech scenami. Czy łaciaty mustang zwany przez arabów „mieszańcem” okaże się lepszy od ich świętych koni? Czy wygra? Zobaczcie sami…

Zaklinacz Koni



Mam pewien problem – kiedy pracuję nad koniem, chcę znać jego przeszłość. Zwykle koń sam mi to zdradza. Ale bywa tak skołowany, że potrzebuję pomocy. Może nie chcesz o tym mówić. Jeśli tak – zrozumiem. Ale jeśli mam wybadać, co się dzieje w jego łbie, byłoby mi łatwiej, gdybym wiedział, co się wtedy stało…”.

Film został nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Evansa.

W pewien spokojny śnieżny poranek czternastoletnia Grace MacLean (Scarlett Johansson) i jej przyjaciółka Judith wyruszają na konną przejażdżkę. Postanawiają wybrać się do położonego nieopodal lasu. Na nieuczęszczanej drodze znajdującej się w środku lasu dochodzi do tragicznego wypadku: dziewczynki dostają się pod koła czterdziestotonowej ciężarówki, która wpadła w poślizg na ostrym zakręcie… Judith ginie na miejscu, Grace traci nogę, a jej ukochany koń Pielgrzym odnosi straszliwe obrażenia, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, zmienia się nie do poznania. Staje się narowisty i zachowuje tak, jakby nienawidził ludzi.

Wydaje się, że jedynym wyjściem będzie jego uśpienie… Jednak matka Grace, Anne MacLean (Kristin Scott Thomas), wpływowy nowojorski wydawca, nie zgadza się na uśpienie okaleczonego Pielgrzyma, czując, że tylko zachowując go przy życiu, może pomóc córce otrząsnąć się po przebytej tragedii i zapobiec kryzysowi grożącemu rozpadem jej rodzinie. W tym samym czasie przypadkowo dowiaduje się o istnieniu legendarnego „zaklinacza koni”, Toma Bookera (Robert Redford), tajemniczego mężczyzny obdarzonego cudownym talentem uzdrawiania psychicznie poturbowanych zwierząt. Bez większego namysłu Anne postanawia zabrać córkę i konia na drugi koniec kraju, do odległej Montany. Nie wie jednak, że ta podróż zmieni całe jej życie…

W ciągu miesięcy spędzonych na farmie „zaklinacza” Grace odzyskuje radość życia, a jej koń poddaje się w końcu zaklęciom Toma. Jego magii ulega także Annie, która zakochuje się w niezwykłym kowboju.

Jest to historia opornej, stopniowej rehabilitacji nieszczęsnego zwierzęcia, a tym samym – jego małoletniej właścicielki, a zarazem historia miłości pomiędzy matką dziewczynki a zaklinaczem. Muzyka jest dobrze wkomponowana w tło. Film daje dużo do myślenia i wzbudza emocje – tak samo jak doskonała gra aktorska.






FLICKA

„I kiedy pozwalamy naszym koniom wyjść po raz pierwszy każdej wiosny, uwielbiam obserwować, jak odkrywają świat na nowo. Mogę w nich dostrzec mojego własnego niespokojnego ducha. Z apetytem do przygody przemierzają ziemię pozbawione jakichkolwiek obaw. Są czystą siłą. Kiedy widzę je galopujące, dzikie i wolne, często myślę o pierwszych koniach, które były prawdziwymi pionierami Ameryki…”.

16-letnia Katy (Alison Lohman) wraca ze szkoły do rodzinnego stanu Wyoming, aby spędzić wakacje ze swoją rodziną. Zaplanowała sobie nawet przyszłość – chciałaby pracować na rodzinnym ranczo. Jej ojciec ma nieco odmienne zdanie – według niego najważniejsza jest nauka i miejsce jego córki jest w college’u, a nie na farmie. W drodze do domu Katy zastanawia się, jak powiedzieć ojcu, że nie udało jej się zaliczyć roku szkolnego Nie wiedząc, co zrobić, Katy o poranku wybiera się na konną przejażdżkę i niespodziewanie znajduje w lesie pięknego dzikiego mustanga.

Daje mu na imię Flicka, co po szwedzku znaczy „młoda, piękna dziewczyna”. Dziewczyna, nie chcąc, aby mustang stał się ofiarą grasującej w okolicy pumy, postanawia złapać dzikiego konia i zabrać go na ranczo. Pojawienie się Flicki przysporzy rodzinie McLaughlinów więcej problemów niż radości – dziki mustang w stadzie to jak bomba podłożona pod szkolny autobus. Katy spróbuje oswoić konia, co będzie jednocześnie próbą poradzenia sobie z własnymi problemami. Mimo kategorycznego zakazu ojca Katy wymyka się w nocy do zagrody, w której trzymana jest Flicka, stopniowo zaprzyjaźnia się z koniem i zdobywa jego zaufanie.

Niegdyś dziki i nieujarzmiony koń pozwala się dosiąść nastoletniej dziewczynie. Więź łącząca te dwie postacie jest niesamowita, są jak dwie połówki jednego jabłka – identyczne. Koń, podobnie jak dziewczyna, jest bardzo niezależny i nie odda swojej wolności bez walki. Dzięki Flice nadarza się okazja, by pokazać rodzicom, że w przyszłości dziewczyna będzie mogła przejąć kontrolę nad rodzinnym ranczem. Pewnego dnia jednak przyjeżdża koniowóz – ojciec Kathy postanowił oddać mustanga do pokazów rodeo, aby wyjść z długów. Załamana dziewczyna postanawia walczyć o swojego ukochanego konia i potajemnie zapisuje się razem ze swoim bratem na niebezpieczny „wyścig dzikich koni”.

Zwycięstwem w zawodach chce wywalczyć dla siebie i ukochanego mustanga niezależność. Jeśli uda im się wygrać, ojciec Katy nie będzie mógł sprzedać Flicki…

„Wierzę, że jest taka moc na tym świecie, która istnieje pod jej powierzchnią... Coś prymitywnego i dzikiego, co pomaga ci, kiedy potrzebujesz dodatkowej motywacji po prostu, by przetrwać... Jak dziki kwiat, który kwitnie po tym, jak spalił się las. Większość ludzi się obawia się tej mocy i chce ją spalić gdzieś głęboko w sobie. Ale zawsze będzie kilku ludzi, którzy mają odwagę kochać to, co jest w nas nieokiełznane”.







NIEPOKONANY SEABISCUIT

Jest to historia oparta na autentycznych wydarzeniach, mówi o koniu, który stał się legendą…

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1938 w Ameryce, podczas Wielkiego Kryzysu. Głównymi bohaterami (poza koniem) są: były milioner, a teraz bankrut – Charles Howard, postarzały, cierpiący na artretyzm kowboj – Tom Smith, i dżokej, nie dość, że ciężki, to niewidzący na jedno oko – Johnny „Red” Pollard. Tych trzech ludzi, z którymi los obszedł się dość brutalnie, połączyła miłość do koni. Kiedy wydawało się im, że życie nie ma już żadnego sensu, a kolejny dzień mógłby nie nastąpić, wtedy właśnie pojawia się on – Seabiscuit, o którym w zasadzie można powiedzieć, że jest jednym z nich, bowiem on także przeszedł ciężkie momenty…

Wspomniani mężczyźni poświęcają się treningowi Seabiscuita, który nigdy nie był uważany za kandydata na czempiona wyścigowego. Odrzucony, uważany za dziwaka i już niejednokrotnie skazany na pogardę czy śmierć koń rozpala w tych ludziach nadzieję i wiarę w powrót, w zwycięstwo i odbudowanie własnego szacunku, zarówno dla innych, jak i dla siebie. Odpowiedni trening Seabiscuita oraz przyjaźń i porozumienie nawiązane pomiędzy nim a dosiadającym go dżokejem sprawiają, że koń zaczyna odnosić sukcesy, zaczyna wygrywać w najbardziej prestiżowych wyścigach.

Czy jednak uda mu się pokonać swojego największego rywala? Czy Seabiscuit, pomimo ciężkiej kontuzji, powróci na tor wyścigowy?

http://thehorsesclub.blogspot.com

Ten film to historia konia, który stał się legendą, i historia trzech ludzi, którzy odnaleźli siebie. Seabiscuit to ukryta pod postacią konia walka z samym sobą, pomimo niepowodzeń, tragedii, uszczerbku na zdrowiu. Pokazuje, jak chęć walki o życie jest w stanie nas zmobilizować i doprowadzić do osiągnięcia wymarzonego celu.

Seabiscuit i jego opiekunowie dostali od życia drugą szansę i cała czwórka wykorzystała ją najlepiej jak tylko mogła.











MUSTANG Z DZIKIEJ DOLINY

Tytuł oryginalny: „Spirit: Stallion of the Cimarron”
Reżyseria: Lorna Cook, Kelly Asbury
Muzyka: Hans Zimmer, Steve Jablonsky

„Tej opowieści nie znajdziecie w żadnej książce. Mówią, że historia Zachodu napisana została w siodle. Ale nikt jeszcze nie słyszał opowieści płynącej z głębi serca konia...” – tymi słowami zaczyna się przepiękny i wzruszający film animowany „Mustang z Dzikiej Doliny”.

Główny bohater filmu, mustang Spirit, urodził się w malowniczej dolinie Starej Ameryki, wolnej od cywilizacji. Już jako mały źrebak był odważnym i ciekawskim indywidualistą. Gdy dorósł, został przywódcą stada, tak jak kiedyś jego ojciec. Zaszczyt ten jednak łączył się z odpowiedzialnością.

Pewnego wieczoru Spirit zauważył w mroku jasne światło i postanowił sprawdzić, co nowego pojawiło się w dolinie, którą zamieszkiwało jego stado... Nie wiedział, że to zmieni całe jego życie. Byli to ludzie (oddział kawalerii), którzy wkrótce złapali dzikiego i nieokiełznanego ogiera. Chcieli zmienić mustanga w posłusznego wierzchowca. Zniewolony koń postanawia za wszelką cenę się uwolnić i wrócić do swojego domu, do swojego stada... Koń spotyka na swej drodze nowego przyjaciela – młodego Indianina o imieniu Rwący Potok, z plemienia Lakota. Losy tych dwóch bohaterów splatają się ze sobą na długo.

Koń i człowiek wspólnie przechytrzają żołnierzy, w międzyczasie mustang poznaje Rose – piękną indiańską klacz...

„Mustang z Dzikiej Doliny” to nietypowy film animowany, gdyż jego główny bohater nie mówi. Czasem słychać tylko jego myśli, co zdecydowanie czyni film ciekawszym i bardziej tajemniczym. Jest to historia opowiadająca w cudowny, jasny i zrozumiały sposób o wolności, marzeniach, dążeniach oraz miłości i wierności samemu sobie. Piękna muzyka i piosenki czynią ten film jeszcze bardziej niezwykłym i wzruszającym. Wszystko to powoduje, że podczas oglądania tego filmu nieraz poczujecie, że łezka kręci się w oku...

„Mustang to dusza Zachodu. Jednak o tym, czy ten Zachód zdobyto, czy utracono musicie zdecydować sami...”.


WYŚCIG MARZEŃ


Historia oparta na faktach.
Każdy, kto ma uczucia, wie, jak powinno się postępować... Wie, że po każdym upadku można się podnieść, jeśli tylko ma się w sobie dużo sił i spotka się osobę, która wyciągnie pomocną dłoń. Każdy, bez względu na cokolwiek, zasługuje na drugą szanse i na to, żeby w niego uwierzyć... A kiedy to się stanie, zdarzają się nawet cuda...
Ben Crane to jeden z najlepszych trenerów, który jednak marnuje swój talent, pracując dla innych. Zajmując się wieloma końmi, Ben nie przywiązuje się do żadnego z nich – po prostu je trenuje. Wszystko się zmienia, gdy zaczyna pracować z Sonyą, piękną młodą klaczą z wielkimi możliwościami i sercem do rywalizacji. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zdarzył się wypadek... Sonya niefortunnie łamie nogę, a jej obiecująca przyszłość na torze wyścigowym staje się tylko marzeniem. Klacz staje się bezwartościowym ciężarem dla swojego właściciela, który za wypadek konia obwinia Bena i zwalnia go, oddając mu Sonyę jako odprawę. Mężczyzna nie bardzo wie, co zrobić ze sobą i z kulawym koniem, który ma marne szanse na wyzdrowienie. Lecz Cale, córka Bena, tak samo jak jej ojciec zakochana w koniach, przywraca mu nadzieję. To właśnie dzięki niej Sonya zostaje uratowana, a Ben odnajduje zagubiony przed laty sens życia, przypomina sobie, że w każdego warto uwierzyć i dać mu szansę. Teraz dzięki niesamowitej determinacji i wierze córki Ben zrobi wszystko, aby wyleczyć klacz, doprowadzić ją do dawnej świetności i spełnić „jej” marzenia o braniu udziału w wyścigach. Ojciec i córka postawili przed sobą cel – zdawałoby się, że niewykonalny: doprowadzenie do zwycięstwa Sonyi w prestiżowym wyścigu o puchar Breeders’ Cup Classic.
„Wyścig marzeń” to wzruszająca historia walki z przeciwnościami losu, gdzie ojciec z miłości do córki poświęca prawie wszystko. Znakomita gra aktorska, zwroty akcji, emocje, fascynujące otoczenie i przepiękna muzyka sprawiają, że nie raz i nie dwa łezka kręci się w oku...

CZARNY KSIĄŻĘ „Historia mojego życia to historia ludzi, których spotkałem. Nie zawsze byłem tak szczęśliwy jak teraz, w tym cudownym miejscu, gdzie pełno wody, trawy i słońca. Wiem, co to zaufanie i zdrada, wiem, co znaczy zaufać po raz drugi. Pamiętam wszystko…”.
Ekranizacja powieści Anny Sewell, klasycznej pozycji literatury dziecięcej. Autorka chciała przez swoje dzieło zwrócić uwagę na częste okrutne traktowanie koni w jej czasach. Książka nosi podtytuł „Autobiografia opowiedziana przez pewnego konia” – Anna Sewell często mówiła, że nie napisała „Czarnego Księcia”, ale tylko przetłumaczyła go z języka końskiego na angielski.
„Czarny Książę” to wzruszająca historia życia i śmierci, przedstawiona z perspektywy konia.
Akcja filmu toczy się w Anglii. Tytułowy Czarny Książę to wspaniały kary rumak z białą gwiazdą na czole, który opowiada historię swojego życia od narodzin aż po wiek sędziwy. Czarny Książę rozpoczyna swoje życie jako szczęśliwy rumak, którym opiekują się życzliwi ludzie. Ma wszystko: przepiękne zielone pastwiska, kochających i oddanych właścicieli oraz wspaniałą towarzyszkę życia – kobyłkę Kasztankę. Jednak los sprawia, że szczęście zwierzęcia i jego przyjaciół nie trwa długo. W Anglii nastaje kryzys gospodarczy… Kiedy Książę zostaje sprzedany, zaczyna kroczyć po wyboistej drodze, która naznaczona jest cierpieniem. Znajduje się z dala od domu, w całkiem obcym i jakże innym dla siebie miejscu. Przechodzi jak rzecz z rąk do rąk coraz to innych właścicieli, którzy wykorzystują go do ciężkiej pracy, wyniszczającej fizycznie bezbronne zwierzę. Na szczęście w życiu Księcia pojawiają się również dobrzy ludzie, jak jeden z jego właścicieli – dobroduszny dorożkarz, którzy na nowo dają mu iskierkę nadziei na odrobinę szczęścia w świecie pełnym bólu, gdzie zarówno koniom, jak i innym zwierzętom ciężko jest żyć. Przepiękna muzyka Danny’ego Elfmana oraz realizm scen filmu sprawiają, że widz po jego obejrzeniu jest świadom stosunku mrocznej ludzkiej natury do zwierząt, ukazuje nam ludzkie okrucieństwo wobec zwierząt, które dla wielu osób są jedynie przedmiotami, istniejącymi tylko po to, aby służyć człowiekowi. Czy i tym razem zdarzy się happy end?

„Moje troski się skończyły, znalazłem dom.
Często marzę, że znów jestem na wielkim pastwisku w Birtwick Park.
Razem z moimi dawnymi przyjaciółmi. I nic nas już nigdy nie rozdzieli.
Nigdy…”.








Jest rok 1914, na niemieckim statku płynącym z transportem koni do Afryki rodzi się źrebak – kasztanek Lucky. To właśnie on jest narratorem filmu. Zaraz po przybyciu do portu w Afryce Lucky zostaje rozdzielony z matką, której już zapewne nigdy więcej nie zobaczy... Trafia do bezwzględnego właściciela tamtejszej plantacji i jego złośliwego ogiera Cezara, który za wszelką cenę pragnie podporządkować sobie inne zwierzęta.

Źrebak już wie, co go czeka – jego przeznaczeniem będzie ciężka, nieraz mordercza praca. Jednak w tej małej górniczej osadzie, gdzie nikt zbytnio nie troszczy się o los i dobro koni, źrebak znajduje serdecznego przyjaciela, osieroconego chłopca, który otacza Lucky’ego opieką i miłością. Z dnia na dzień więź między nimi staje się coraz silniejsza, jednak zarówno chłopcu, jak i Lucky’emu czegoś brakuje... Wolności. Wybucha I wojna światowa, właściciel plantacji ucieka w popłochu, pozostawiając cały swój dobytek i zwierzęta na pastwę losu. I właśnie wtedy Lucky i jego wierny kompan, nie bacząc na czekające ich trudy, wyruszają w świat, by szukać wolności, o której marzą...

Jest to opowieść o wzajemnej trosce, przyjaźni i całkowitym oddaniu. Znakomita muzyka, reżyseria i przepiękne zdjęcia oraz sceny sprawiają, że ta produkcja jest olśniewająca wizualnie. Niezapomniany film przygodowy ze znakomitymi kreacjami Jana Decleira i Arie Verveena. Narratorem jest Lukas Haas.







NATIONAL VELVET



Tytuł: National Velvet (1944)
Produkcja: USA gatunek: Dramat , Familijny / Przygodowy
Data premiery: 1944-12-14 (Świat)
Reżyseria: Clarence Brown
Scenariusz: Helen Deutsch, Theodore Reeves
Zdjęcia: Leonard Smith
Muzyka: Herbert Stothart
Velvet Brown żyje na farmie z rodziacami Marthą i Herbertem. Dziewczynka od dawna marzy o swoim własnym koniu, a przy tym, także o zdobyciu wielkiego międzynarodowego mistrzostwa. Jej marzenia stopniowo zaczynają się spełniać, kiedy to na swej drodze spotyka początkowo niechętnie nastawionego do życia włóczęgę, który okazuje się znakomitym trenerem. Emerytowany dżokej pomaga młodszej dziewczynce w treningu konia i w przygotowaniach do startu w wielkiej gonitwie Grand National Steeplechase o Puchar Anglii. Cel który oboje sobie wyznaczyli jest bardzo trudny do osiągnięcia i nie chodzi tu o możliwości konia którym Velvet się zajmie… Problemem jest to, że na wyścigach nie wolno startować kobie-tom. Czy uda im się pokonać tą prze-szkodę i spełnić marzenia? Znakomita ekranizacja powieści Enid Bagnold. Film familijny nagrodzony wieloma nagrodami.

Brak komentarzy: